Firme traže povrat miliona KM koje su plaćale zbog sporosti države

Zakon o carinskoj politici BiH donesen 2015. godine predviđao je da firme koje uvoze proizvodnu opremu ne moraju platiti carinu na navedenu robu.

Iako su u roku od šest mjeseci trebali biti doneseni podzakonski akti kojim bi se preciziralo provođenje ove odluke, to se nije desilo sve do aprila 2018. godine. Firme su u međuvremenu plaćale carinu kao da zakon nije ni donesen pri čemu su milioni KM završili na računu Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Zbog toga se u proteklih dva mjeseca veliki broj firmi obratio Privrednoj komori FBiH sa zahtjevom da se zajednički nastupi prema nadležnim institucijama i zahtijeva povrat uplaćenih sredstava za carinu na uvoz mašina i opreme. Radi se o sredstvima koja su mogla biti upotrijebljena u dalji razvoj kompanija, ali zbog nepoštivanja Zakona, i neblagovremenog donošenja propisa, morala su biti utrošena u druge svrhe, naveli su iz Udruženja metalske i elektro industrije.

Milionski iznosi

Almin Mališević, direktor Sektora za industriju i usluge pri Privrednoj komori FBiH te sekretar Udruženja metalske i elektro industrije, u izjavi za Faktor navodi da je veliki broj firmi iz BiH u prethodne dvije godine “vršio nabavku mašina i opreme za proizvodnju. Mi nemamo tačan broj, ali svakako da Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIOBiH) ima tačne podatke”.

– Mi smo u Udruženju metalske i elektro industrije radili određene analize i većina firmi iz metalskog i elektro sektora iz Federacije BiH je vršila nabavke takve opreme. Na osnovu urađene analize i na osnovu uzorka od 15 obrađenih firmi (malih, srednjih i velikih) iz oblasti metalske industrije, sa područja Federacije BiH za period kašnjenja donošenja navedene odluke, koja je stupila na snagu 25.4.2018. godine utvrđeno je da su izgubili pravo na oslobađenje plaćanja uvoznih dažbina u iznosu od 688.000,00 KM. Na osnovu ove analize da se pretpostaviti da se radi o značajnim sredstvima koja su mogla biti plasirana u proširenje proizvodnje i novo zapošljavanje – kazao je Mališević.

Kontaktirali smo i UIOBiH ovim povodom, ali do objave tekta nismo dobili odgovor.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u našoj zemlji je aktivno 4.810 kompanija iz prerađivačkog sektora. Koristeći parametre računice Udruženja, zaključak je da je 220 miliona KM naplaćeno od kompanija zbog kašnjenja primjene Zakona o carinskoj politici BiH usvojenog 2015. godine. Čak i da je navedena cifra preuveličana te da je naplaćena tek četvrtina te cifre, to je opet više od 50 miliona KM koje firme sada potražuju od države.

Obratili se institucijama

Inicijativa će u toku ove sedmice stići na adrese predsjedavajućeg i svih ministara u Vijeća ministara BiH i Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kazao je Mališević.

– Članom 276. Zakona o Carinskoj politici Bosne i Hercegovine (Službeni glasnik BiH, broj 58/15) utvrđeno je da se propis iz člana 208. navedenog zakona donosi u roku od šest mjeseci od dana stupanja istog na snagu. Zakon o Carinskoj politici BiH stupio je na snagu 29.7.2015. godine pa je prema tome rok za donošenje provedbenog propisa iz člana 208, a koji se odnosi na uvjete i postupak za ostvarivanje oslobađanja od plaćanja uvoznih dadžbina, bio 29.1.2016. godine. Činjenica je da je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, koje je donosilac Odluke, sa svojim kašnjenjem od dvije godine prouzrokovalo finansijske izdatke za privrednike koji su mogli ostvariti povrat uvoznih dadžbina. Imajući u vidu navedeno, kao i to da će se povratom sredstava firmama podstaći dodatno ulaganje u proširenje proizvodnje i otvaranje novih radnih mjesta, smatramo da će nadležni pozitivno odgovoriti na podnesenu inicijativu – smatra Mališević.

Privredna komora FBiH uputila je pisma za traženje podrške Vladi Federacije BiH, Vanjskotrgovinskoj komori BiH, Privrednoj komori RS-a, Udruženju poslodavaca FBiH i Udruženjima privrednika. Neki su već podržali navedenu inicijativu, ali očekuju da će “svi oni koji zastupaju interese privrednih društava podržati inicijativu, jer pozitivan ishod je u interesu svih privrednih subjekata u Bosni i Hercegovini”.

Izvor: Faktor

Related posts